duminică, 10 octombrie 2010

Rezultate Grupa D: Franta - Romania 2-0

România rămâne fără victorie şi după cel de-al treilea meci al grupei D. Tricolorii s-au apărat eroic, dar au fost învinşi, scor 2-0, primul gol fiind înscris după o fază suspectă de ofsaid.

Răzvan a încercat să aglomereze centrul terenului, cedând deliberat benzile, iar tactica a ţinut; în prima repriză gazdele au reuşit să pună în real pericol doar de 2-3 ori poarta lui Pantilimon, chiar dacă au exercitat o presiune constantă în jumătatea noastră.

La pauză, selecţionerul a mutat inspirat, introducându-l pe Deac în locul lui Zicu, mâna moartă a naţionalei. Tricolorii au ieşit la joc şi, astfel, a doua repriză a fost mult mai dinamică şi i-a ţinut pe toţi cu pulsul ridicat, fazele succedandu-se cu mare rapiditate la ambele porţi. Benzema şi Nasri au fost la un pas să ne trimită în infern, însă paradele de excepţie ale lui Pantilimon ne-au păstrat în meci.

Totuşi, prima mare ocazie din a doua repriză ne-a aparţinut, mult hulitul Florescu fiind aproape de gol. Mijlocaşul şi-a pus toate frustrările într-un voleu de senzaţie, din unghi, însă Lloris a fost imperial.

Dupa acest meci,Romania ramane fara victorie in aceste preliminarii, iar clasamentul grupei D arata astfel: