vineri, 3 septembrie 2010

Preliminarii Euro2012: Romania-Albania 1-1

Selecţionata României a terminat, vineri, la egalitate, scor 1-1 (0-0), meciul disputat pe teren propriu, la Piatra Neamţ, în compania reprezentativei Albaniei, în debutul grupei D a preliminariilor pentru Campionatul European din 2012, găzduit de Polonia şi Ucraina.
Gazdele au marcat prin Stancu '80, iar oaspeţii au egalat prin Muzaka '88.
Stancu a înscris cu un şut din careu, după un corner executat de pe partea stângă de Deac şi o reluare a lui Mureşan.
Intrat pe teren de şase minute, Muzaka a egalat în minutul 88, din careul mare, cu o lovitură de cap plasată lângă bara din stânga portarului Lobonţ.
România: 1. Lobonţ - 2. Contra (20. G. Mureşan '56), 4. Tamaş, 6. Rădoi, 3. Raţ - 7. Torje, 10. Florescu, 11. Cociş (17. Herea '77), 8. Deac - 9. Marica, 21. D. Niculae (22. B. Stancu '64). Antrenor: Răzvan Lucescu.
Albania: 1. Beqaj - 4. Dallku, 5. Cana, 6. Curri, 3. Vangeli -, 8. Bulku, 2. Lila - 10. K. Duro (20. Muzaka '82) 13. Skela (17. Lika '79). 7. Agolli - 22. Bogdani (18. Salihi '57), Antrenor: Josip Kuzhe.
Cartonaşe galbene: Raţ '40, Herea '87 / Vangeli '50.
Arbitri: Robert Schörgenhofer (central) - Alain Hoxha, Mario Strudl (asistenţi) - Manfred Krassnitzer (rezervă) - toţi din Austria.
La meci au asistat aproximativ 15.000 de spectatori, printre care şi doi suporteri albanezi.
Înaintea partidei, căpitanii Mirel Rădoi şi Ervin Skela au citit un mesaj de fair-play din partea UEFA.
Printre câteva bannere de încurajare la adresa jucătorilor români, spectatorii au afişat şi următorul mesaj "Tricolori, naţionala nu înseamnă şpriţuri şi manele! Duceţi România la Europene!" Spre finalul meciului, unii spectatori din tribune au strigat "Demisia!".