marți, 7 septembrie 2010

Inca un egal: Belarus-Romania 0-0

După două egaluri cu Albania şi Belarus, tricolorilor nu le mai rămân prea multe speranţe în actualele preliminarii.
Răzvan Lucescu a venit la Minsk pentru toate cele trei puncte, iar asta s-a văzut în formula de start. "Veţi vedea o altă naţională, mai determinată, mai motivată", anunţa selecţionerul. Şi aşa a fost, cel puţin în primele 45 de minute.

Presing din start şi o aşezare avansată, cu fundaşii la 30 de metri de poarta lui Pantilimon, au făcut ca jocul să se comprime pe centru. N-am aşteptat greşeala adversarului, nu am făcut tactic pasul înapoi, pentru a pune presiune pe gazde, încă ameţite de succesul de la Paris. Am vrut totul! Nu am schimbat registrul nici măcar când Belarusul a avut prima ocazie, în minutul 6, venită pe o greşeală mare de arbitraj. Kornilenko l-a faultat clar pe Tamaş, din spate, dar cehul Kralovec s-a făcut că nu vede!! Noroc că greoiul atacant al Belarusului a tras în plasa laterală.

Stancu, cea mai mare ocazie
De aici, ocaziile au curs mai mult la poarta gazdelor. Rădoi a acoperit perfect mijlocul, iar Raţşi Torje (schimb de bandă cu Deac după primele 20 de minute) au făcut legea pe partea stângă. De acolo a plecat şi cea mai mare ocazie a românilor din prima parte. Centrare Torje şi cap Stancu din 16 metri, scos cu greutate de portarul Jevnov. Un şut periculos al lui Torje (min. 35) şi o prezenţă consistentă a tricolorilor în jumătatea adversă au păstrat impresia unui plus în dreptul României în primele 45 de minute. Belarus a căutat doar să speculeze culoarele dintre apărătorii noştri centrali, însă Chivu şi Tamaş au acoperit bine.
Dominare sterilă
Lucescu a făcut prima schimbare la pauză, Cociş în locul lui Torje, iar atacul şi-a pierdut din forţă. Belarus a renunţat deliberat la atac, retrăgându-se în propria jumătate, în speranţa că va da lovitura pe contraatac. Românii nu s-au aruncat însă haotic în atac. Au căutat breşa, pe care nu au găsit-o însă, iar jocul a căpătat un aspect de uzură, cu românii dominând steril în faţa unei echipe bine aşezate în teren. După minutul 75, Bernd Stange a mutat, aruncând în teren sânge proaspăt pentru a forţa victoria. A fost imitat de Răzvan, care a terminat meciul cu trei atacanţi pe teren, dar niciuna dintre aceste mutări nu a urnit tabela. A fost un 0-0 care ne transformă în outsideri şi ne lasă atât de multe de reinventat. Poate că trebuie să acceptăm: nu mai avem o echipă naţională!
Răzvan Lucescu, nervos
Contestat în ultimul timp, Răzvan Lucescu a fost un pachet de nervi la meciul de aseară. Selecţionerul a sărit de cel puţin două ori de pe bancă pentru a contesta deciziile arbitrilor, în special pe cele ale centraului Kralovec şi ale tuşierului Zlamal, aflat pe partea băncilor de rezerve. Ambii am închis ochii la mai multe faulturi fără minge ale lui Kornilenko.
Naşu, la microfon
Înainte de începerea jocului şi intonarea imnurilor, preşedinţii celor două federaţii au ţinut câte un discurs la microfon, fiecare în limba maternă. Gennady Nevyglas şi Mircea Sandu au vorbit despre respect şi fairplay. "Ajutaţi-ne să transformăm această seară în una a respectului", a spus "Naşu" de la Bucureşti. Imnurile au fost intonate de o fanfară militară.
Lobonţ, lăsat în tribună
Răzvan Lucescu a decis să-l titutarizeze aseară pe Costel Pantilimon în poarta naţionalei la meciul de la Minsk. Bogdan Lobonţ, preferatul selecţionerului în utimul an, nu a prins nici măcar banca de rezerve. Lobby a plătit astfel pentru gafa de la Piatra Neamţ, el fiind considerat unu dintre vinovaţi la golul înscris de Albania. Rezervă pentru postul de portar a fost Tătăruşanu. În tribună au mai luat loc Roman, Lazăr, Herea şi Contra.